Książki naszych marzeń 01/12/15
„Czyta Kuba dla Jakuba,
Jakub dla Michała,
Czytasz Ty, czytam ja, kompanija cała…..”
Nasza szkoła, tak jak wiele szkół z całej Polski aplikowała do programu „Książki naszych marzeń”. Głównym celem programu jest doposażenie biblioteki szkolnej w książki o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów w poznawani i rozumieniu otaczającego świata, promowanie czytelnictwa wśród uczniów, wzbogacanie oferty bibliotek szkolnych w książki wybrane przez uczniów – atrakcyjnych dla nich rozwijanie samorządności uczniowskiej przez umożliwienie uczniom wpływu na kształtowanie księgozbioru biblioteki szkolnej. Przystępując do programu zobowiązaliśmy się do spełnienia pięciu wymogów:
- Podjęcie przez szkołę współpracy z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi.
- Zorganizowanie co najmniej dwóch wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów.
- Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami.
- Zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
- Dostosowanie potrzeb biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich.
Koordynatorem przedsięwzięć jest biblioteka szkolna. Opracowując koncepcję spełnienia wymogów włączyliśmy nauczycieli polonistów, edukacji wczesnoszkolnej, wychowawców i organizacje uczniowskie. Swoje działania rozpoczęliśmy przygotowaniem listy książek, które już trafiły do naszej biblioteki i niebawem trafią w nasze ręce. Postanowiliśmy, że codziennie na jednej z przerw międzylekcyjnych będziemy czytać wybraną lekturę. Dla najmłodszych dzieci z oddziału przedszkolnego pod hasłem „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, poczytaj mi starszy kolego”, będą czytać w każdą środę koleżanki z klasy VI, a i rodzice chętnie dla zerówkowiczów poczytają raz w tygodniu.
Kolejne zadanie to ukazanie skutków choroby na którą zapada wielu ludzi, nie tylko dzieci zwanej NCT czyli NIECZYTELNICTWO.
Podczas szkolnego apelu uczniowie klasy drugiej, zmieniając się w bajkowe postacie ukazali swoim kolegom, jak ważne jest czytanie i jakie mogą być skutki NCT. Przedstawiciele uczniów złożyli ślubowanie, że będą czytać książki i często odwiedzać szkolną bibliotekę. O dalszych naszych czytelniczych działaniach zapewne będziemy informować.
Podsumowaliśmy również konkurs literacki „Napiszę wiersz o jesieni”. Swoje poetyckie talenty odkrywało 33 uczniów. Wszystkim dziękujemy i gratulujemy, a nagrodzeni zostali: Magdalena Pawlak z kl. VI –I miejsce, Gabrysia Szczepanek z kl. III – II miejsce, a III miejsce Angelika Wojtaczka z kl. VI i Natalia Głąb z kl. I. Wyróżniono również wiersz Wiktorii Szczepanek z kl. I i Reginy Śliwy z kl. III.