Plan gospodarki niskoemisyjnej w gminie Bobowa 08/09/15
Gmina Bobowa zakończyła realizację projektu pn. „Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Gminy Bobowa poprzez opracowanie Planu gospodarki niskoemisyjnej” współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, Priorytet IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna; Działanie 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – plany gospodarki niskoemisyjnej w ramach konkursu nr 2/POIiŚ/9.3/2013.
Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Bobowa został przyjęty do realizacji uchwałą nr XII/107/15 Rady Miejskiej w Bobowej z dnia 12 sierpnia 2015 r.
Głównym celem Planu Gospodarki Niskoemisyjnej jest poprawa efektywności energetycznej budynków i urządzeń w Gminie Bobowa, dążąca do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a tym samym – poprawy jakości powietrza. Planowane do realizacji zadania zapisane w PGN dotyczą m.in. wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ograniczenia emisji w budynkach, czy wykorzystania energooszczędnych technologii oświetleniowych. Ponadto posiadanie przedmiotowego dokumentu będzie wymogiem koniecznym w celu aplikowania o środki zewnętrzne na działania z zakresu ochrony powietrza.
Potrzeba opracowania Planu jest zgodna z polityką państwa i ma przyczynić się do osiągnięcia celów strategicznych określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020, tj. :
I. redukcji emisji gazów cieplarnianych,
II. zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych,
III. redukcji zużycia energii finalnej, co ma zostać zrealizowane poprzez podniesienie efektywności energetycznej.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Bobowa jest dokumentem strategicznym, przygotowanym na lata 2015-2020. Na podstawie przedmiotowego opracowania Gmina Bobowa będzie mogła uzyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej gminy i poprawy jakości powietrza.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko